Croatia as never seen before Viacej o nás »

Menu

Užitočné odkazy

Split - Riviéra Split

Základné informácie

Kultúrnym a hospodárskym strediskom Strednej Dalmácie je mesto Split, najväčšie mesto na chorvátskom pobreží.

Centrum Strednej Dalmácie

Split leží na polostrove medzi Kaštelským zálivom a Splitským prielivom, ktorého západná časť zaberá kopec Marjan s krásnym lesoparkom. Z historického jadra, 1700 rokov starého paláca rímskeho cisára Diokleciána, sa vyvinulo dnešné moderné mesto.

Split má najvýznamnejší osobný a dôležitý nákladný prístav (trajekty a lodné linky na dalmatské ostrovy, diaľkové lodné a trajektové linky aj do Talianska), letisko, vlakovú a autobusovú stanicu.

Dávna história Splite

Pôvodnú osadu Aspalathos si vybral cisár Dioklecián za miesto pre svoju rezidenciu po abdikácii. Tu žil do smrti a bol tu aj pochovaný. Palác postavaný z kameňa z ostrova Brač potom slúžil ako útočisko zosadených rímskych cisárov a ich rodín.

V Splite našli nový bezpečný domov utečenci zo susednej Salony po jej zničení v 6. storočí. Za chorvátskych kráľov došlo k jeho opätovnému rozkvetu. V 15. storočí zastavila tento úspešný rozvoj Benátska republika, ktorá ho zbavila všetkých práv a slobôd.

Najvýznamnejším predstaviteľom humanizmu v Splite bol splitský rodák - filozof, spisovateľ a učenec európskeho formátu Marko Marulić, okrem iného autor prvej tlačenej knihy v chorvátčine.

Split - perla UNESCO

Split je mimoriadne bohatý na kultúrne pamiatky. Jeho Diokleciánov palác bol zapísaný v roku 1979 do listiny kultúrneho dedičstva organizácie UNESCO.

Mesto Split sa od začiatku rozvíjalo najprv vnútri hradieb opusteného paláca prestavovaného podľa potrieb obyvateľov.

Mimo palácovej hradby nájdete ďalšie pamätihodnosti. Sochu biskupa Gregora Ninského (Grgur Ninski), stredovekého bojovníka za slovanskú liturgiu, kostol sv. Františka a františkánsky kláštor (Sveti Frane, franjevački samostan) a kostol sv. Trojice (Sveto Trojstvo) z 8. až 9. storočia.

Na okraji mesta smerom na Solin nájdete rímsky vodovod (akvadukt) z 3. storočia, ktorý je používaný doteraz.

Kúpanie v Splite

V Splite je 6 mestských kúpalísk s drobnými kamienkami. Existuje však veľa možností príjemného kúpania vo voľnej prírode, predovšetkým na členitom pobreží polostrova Marjan, v okolí letoviska Trogir a na ostrove Čiovo.

Tipy na výlet

V blízkosti Splitu, v letovisku Podstrana, máte možnosť stráviť pokojnú dovolenku v blízkosti mora. Splitska riviéra, ktorá leží pozdĺž šesť kilometrov dlhej kamienkovej pláže lemovanej zeleňou, je vyhľadávaným cieľom relaxácie v dosahu veľkého mesta. Veľa domov má pláž priamo pred domom.

Ak Vás blízkosť mesta omrzí, môžete sa vydať na kratší či dlhší výlet do letovísk na Makarskej riviére či na Riviére Šibenik, do historických miest Šibenik, Trogir, Dubrovník alebo na niektorý z dalmátskych ostrovov (Čiovo, Brač, Hvar, Korčula, Drvenik, Šolta,. ..).

Vyhľadávanie ubytovania

slevy FIRST
MINUTE

Na pobyty v Chorvátsku v sezóne 2023 od nás obdržíte zľavu 3 % až 5 % z celkovej sumy. (Zľava je platná do 31.03.2023).

Zľavy pre skupiny » viac

Pri objednaní pobytu v Chorvátsku jednou osobou:

 • skupina 8 – 11 osôb: zľava 20,- €
 • skupina 12 – 15 osôb: zľava 40,- €
 • skupina 16 – 20 osôb: zľava 60,- €
 • skupina 21 – 25 osôb: zľava 80,- €
 • skupina 26 – 30 osôb: zľava 120,- €
 • u skupín pre viac ako 30 osôb: zľava dohodou

Suma za pobyt musí byť hradená len cez jednu faktúru a bude vystavený len jeden voucher.

Follow us on YouTube

Prečo s nami na dovolenku?

 • Zázemie stabilnej spoločnosti
 • Rozsiahla databáza ubytovacích kapacít
 • On-line rezervácie a platba z domova
 • Viac ako 20 kritérií pre vyhľadávanie
 • Detailne spracovaná ponuka s informáciami o okolí
 • Jedinečné vyhľadávanie cez mapu Google