Croatia as never seen before Viacej o nás »

Menu

Užitočné odkazy

Zadar - Riviera Zadar

Základné informácie

Historické mesto Zadar je centrom hojne navštevovanej oblasti Riviéra Zadar, ktorá sa nachádza na najčlenitejšej časti Jadranského pobrežia, v Severnej Dalmácii. Zadar patrí s počtom obyvateľov vyše 70 tisíc k väčším chorvátskym mestám a je tiež významným prístavom a obchodným centrom.

Letovisko Zadar je všeobecne nazývané "malým chorvátskym Rímom". Nielen kvôli veľkému množstvu kostolov priamo v meste a v jeho bližšom okolí, ale taktiež kvôli rímskym pamiatkam (napr. Zadarske Forum, na ktorom vyrástol kostol sv. Donata). Stará časť mesta sa rozkladá na polostrove.

Bohatá história mesta Zadar

V najstarších časoch sa mesto nazývalo Iader alebo Iadera (název zachovaný v gréckom nápise z kolónie Pharos na Hvare ako Idasa), neskôr v latinčine Diadora a chorvátčine Zadar. V minulosti, hlavne v časoch časté talianskej nadvlády, sa užívalo aj talianskeho názvu Zara.

Aj dnešný Zadar nesie výrazné znaky rímskeho urbanistického riešenia (pravidelná sieť ulíc, fórum), mimo mesta nájdete zvyšky aquaduktu.

Z množstva kostolov je najcennejšou pamiatkou predrománsky kostol sv. Donáta (Sveti Donat) z 9. storočia a ďalej vzácna románska stavba katedrály sv. Anastázie (Sveta Stošija) z 12. - 13. storočia.

Panorama veží dopĺňajú románske kostoly Panny Márie (Sveta Marija), sv. Chrysogona (Sveti Krševan), františkánsky kláštor s kostolom sv. Františka (Sveti Franje) zo 13. storočia, pôvodne gotický kostol sv. Simeona (Sveti Šimun) alebo kostol sv. Eliáša (Sv Ilija).

Zachovala sa aj časť renesančného opevnenia, Pevninská brána čiže Porta Terraferma, Babia veža a zvyšky hradieb.

Dovolenka pri mori v letovisku Zadar

Mesto Zadar je vďaka svojim cenným historickým a kultúrnym pamiatkam a turistickému zázemí jedným z najpríťažlivejších stredísk v Dalmácii.

Zariadenia pre cestovný ruch sú v letovisku Zadar sústredené predovšetkým v okrajových častiach (Borik, Puntamika, Diklo) na severnom pobreží. Predmestí sú s centrom mesta spojené verejnou dopravou.

Pláže v letovisku Zadar a jeho okolí sú okruhliakové, prírodné kamenité, čiastočne aj s hrubým pieskom. Pobrežie je často tienené redším borovicovým lesom. Vďaka pozvoľnému vstupu do mora sú pláže vhodné aj pre malé deti. Pláž Borik bola vyznamenaná tzv. Modrou vlajkou.

Aktívna dovolenka v letovisku Zadar

V letovisku Zadar sú výborné možnosti pre milovníkov aktívneho pohybu, predovšetkým vodných športov (jachting, windsurfing, potápanie, podmorský rybolov a vodné lyžovanie).

Moderné športové centrum Višnjik ponúka návštevníkom veľký krytý plavecký bazén, basketbalovú halu a rad ďalších ihrísk, ale ďalšie rekreačné športové terény nájdete vo všetkých častiach mesta, kde sú sústredené turistické zariadenia.

Unikátna atrakcia na nábreží letoviska Zadar

Mesto Zadar v spolupráci s architektom N. Bašićom pripravilo pre svojich obyvateľov a návštevníkov dve svetovo unikátne atrakcie, Morské organy (Morske orgulje) a Pozdrav Slnku (Pozdrav Suncu).

Morské organy je sústava rúrok zabudovaných v časti pobrežia, ktoré vydávajú aspoň pri menšom vlnobití ľubozvučné tóny. Inšpiráciou pre tvorbu tohto audioobjektu boli zvuky, ktoré sa v blízkosti Zadaru pri vlnobití ozývajú z vodou zaplavovanej skalnej rozsadliny na pobreží.

V blízkosti sa nachádza vizuálny projekt pracujúci so svetlom a farbami Pozdrav slnku, ktorý je koncipovaný tak, aby dopĺňal inštaláciu Morských organov a vytváral s nimi harmonický celok.

Pozdrav Slnku má tvar kruhu s priemerom 22 metrov, ktorý je zapustený do kamennej dlažby novo upraveného nábrežia. Skladá sa z 300 viacvrstvových sklenených dosiek, pod ktorými sú umiestnené solárne panely. Po západe slnka sa rozsvietia všetky zabudované svetelné prvky a podľa nastaveného programu sa uskutočňuje svetelná hra s farebnými efektmi.

Východne od Pozdravu Slnku sú v dlážbe inštalované ďalšie, oveľa menšie sklenené kruhy, ktoré predstavujú planéty Slnečnej sústavy.

Tipy na výlet

V okolí Zadarskej riviéry sa nachádzajú Národné parky Paklenica, Krka a súostrovie Kornati a prísne chránené prírodné oblasti Velebit a Telašćica.

Na niekoľkých lokalitách v oblasti (Ninska lagúna) sa vyskytuje liečivé bahno peloid. Liečivé bahno sa využíva na prevenciu a liečbu porúch pohybového systému, porúch nervových a v protistresové relaxačnom režime.

Súostrovie pred zadarským pobrežím tvorí mnoho menších i väčších ostrovov (Dugi otok, Pašman, Ugljan, Vir, Ist, Premuda). Na ostrovčekoch, ktoré nie sú obývané, môžete zažiť dokonalú robinzonskú dovolenku.

Na Riviére Zadar sa nachádzajú aj ďalšie historické mestá s prekrásnymi pamiatkami. Milovníkov histórie nadchne návšteva letoviska Biograd na Moru, ktoré bolo v minulosti sídlom chorvátskych kráľov. Dnes je turistickým a obzvlášť potom jachtárskym centrom s jedinou Marinou na chorvátskom pobreží s podmorským osvetlením.

Vyhľadávanie ubytovania

slevy FIRST
MINUTE

Na pobyty v Chorvátsku v sezóne 2024 od nás obdržíte zľavu 3 % až 5 % z celkovej sumy. (Zľava je platná do 31.12.2023).

Zľavy pre skupiny » viac

Pri objednaní pobytu v Chorvátsku jednou osobou:

 • skupina 8 – 11 osôb: zľava 20,- €
 • skupina 12 – 15 osôb: zľava 40,- €
 • skupina 16 – 20 osôb: zľava 60,- €
 • skupina 21 – 25 osôb: zľava 80,- €
 • skupina 26 – 30 osôb: zľava 120,- €
 • u skupín pre viac ako 30 osôb: zľava dohodou

Suma za pobyt musí byť hradená len cez jednu faktúru a bude vystavený len jeden voucher.

Follow us on YouTube

Prečo s nami na dovolenku?

 • Zázemie stabilnej spoločnosti
 • Rozsiahla databáza ubytovacích kapacít
 • On-line rezervácie a platba z domova
 • Viac ako 20 kritérií pre vyhľadávanie
 • Detailne spracovaná ponuka s informáciami o okolí
 • Jedinečné vyhľadávanie cez mapu Google