Croatia as never seen before Viacej o nás »

Menu

Užitočné odkazy

Ostrov Brač - Stredná Dalmácie

Základné informácie

Ostrov Brač je najrozľahlejším ostrovom Dalmácie, zámorským predmestím Splitu, od ktorého je vzdialený iba 7 námorných mil. Meno ostrova je pravdepodobne odvodené od jeleňa (brentos), kultového zvieraťa ilyrských obyvateľov. Gréci ho nazývali Elaphusa od elaphos - jeleň, všetky tieto teórie však vykazujú spoločný motív vzniku mená po rohatom zvieraťu.

Prírodné podmienky Braču

Podnebie Braču spĺňa všetky charakteristické znaky stredomorí: dlhé, teplé a suché letá a krátke a mierne zimy. Mandle kvitnú na Brači už od februára a kúpať sa môžete do neskorého októbra. Vďaka takejto klíme sa na ostrove Brač ponúkajú veľmi priaznivé podmienky k rozvoju rôznych druhov letnej i zimnej turistiky.

Bračská krajina je oázou čistého vzduchu a neporušeného životného prostredia, ktorá očarí každého návštevníka. Najnápadnejším znakom ostrova sú rozľahlé plochy skalnatej krajiny s početnými údoliami, ostrými a hlbokými priehlbinami, ktoré vznikly už dávno náhlymi záplavami. Na skalnatých plochách rastú trsy vresu a voňavé liečivé rastliny.

Hora sv. Víta (Vidova gora, 780 mnm) je najvyšším vrcholom jadranských ostrovov. Na Brači je dnes asi dvadsať dedín a niekoľko osád. Všetky miesta sú spojené širokými asfaltovými cestami, takže vzdialenosti medzi nimi sú prakticky bezvýznamné.

Dostupnosť ostrova Brač

Všetky prímorské obce sú s letoviskom Split spojené každodenné linkou a trajektová doprava Split - Supetar a Makarská - Sumartin je zabezpečovaná niekoľkokrát denne. Brač má tak spolu s prednosťami ostrova aj výhodu blízkeho Splita.

Kamenická tradícia ostrova Brač

Ostrov je známy kvalitným kameňom, v bračských kameňolomoch lámali kamenné bloky na stavbu Diokleciánovho paláca, odtiaľ odvážali kameň na stavby katedrál v Trogire, Šibeniku, Pagu, Rabu a v Taliansku. Významní domáci stavitelia nemohli nájsť prácu v dedinách na Brači a tvorili mimo ostrov. Z bračského kameňa boli vystavané mnohé európske a americké metropoly (parlament vo Viedni a v Budapešti, Biely dom vo Washingtone), ale na Brači nenájdete velebné katedrály ani veľké paláce.

Ostrov Brač charakterizuje množstvo pamiatok neskorej antiky, starokresťanské baziliky a predrománské kostoly. Turecké nebezpečenstvo z mora a z druhej strany prielivu nútilo obyvateľov Brača, aby miesto inde častých štýlových mestských stavieb stavali obranné pevnosti.

Turistické ciele ostrova Brač

Počas svojej dovolenky rozhodne nevynechajte návštevu historických miest Supetar, Sumartin a Splitska. Dokonalé vyžitie ponúka turistická letoviska Bol a Postira. V rámci pobytu na ostrove Brač môžete podniknúť zaujímavé výlety napr. do Dračej jaskyne (Drakonjina alebo tiež Zmajeva spilja), k osade Blaca, na vyhlásenú pláž Zlatni rat.

Vyhľadávanie ubytovania

slevy FIRST
MINUTE

Na pobyty v Chorvátsku v sezóne 2024 od nás obdržíte zľavu 3 % až 5 % z celkovej sumy. (Zľava je platná do 31.12.2023).

Zľavy pre skupiny » viac

Pri objednaní pobytu v Chorvátsku jednou osobou:

 • skupina 8 – 11 osôb: zľava 20,- €
 • skupina 12 – 15 osôb: zľava 40,- €
 • skupina 16 – 20 osôb: zľava 60,- €
 • skupina 21 – 25 osôb: zľava 80,- €
 • skupina 26 – 30 osôb: zľava 120,- €
 • u skupín pre viac ako 30 osôb: zľava dohodou

Suma za pobyt musí byť hradená len cez jednu faktúru a bude vystavený len jeden voucher.

Follow us on YouTube

Prečo s nami na dovolenku?

 • Zázemie stabilnej spoločnosti
 • Rozsiahla databáza ubytovacích kapacít
 • On-line rezervácie a platba z domova
 • Viac ako 20 kritérií pre vyhľadávanie
 • Detailne spracovaná ponuka s informáciami o okolí
 • Jedinečné vyhľadávanie cez mapu Google