Croatia as never seen before Viacej o nás »

Menu

Užitočné odkazy

Ostrov Cres - Kvarner

Základné informácie

Nádherný ostrov Cres je jedným z dvoch najväčších jadranských ostrovov. Ostrov patrí k skupine Kvarnerských ostrovov a o prvenstvo, čo sa rozlohy týka, sa delí so susedným ostrovom Krk.

Prírodné podmienky ostrova Cres

Svojrázny ostrov Cres je od severu na juh 68 km dlhý, ale široký len 2 - 13 km. Pobrežie nie je príliš členité, u juhozápadného pobrežia leží niekoľko ostrovčekov (Zeća, Zaglav, Galiola).

Najvyšším vrcholom hornatého ostrova je Gorice (648 m n.m.) na jeho severnom konci. Od pevniny odvrátená a pred bórou chránená západná strana ostrova je úrodnejšia a zalesnená, žije tu aj väčšina obyvateľov ostrova.

Ostrov Cres nemá žiadne povrchové vodné toky, ale spoločne so susedným ostrovom Lošinj ho zásobuje pitnou vodou prírodný fenomén, rozľahlé Vranské jazero (Vranské jazero) ležiace v jeho strede. Toto prísne chránené sladkovodné jazero o rozlohe 5,8 km2 je pozoruhodným prírodným úkazom s veľmi čistou vodou a výskytom sladkovodných rýb.

História ostrova Cres

Pôvodné obyvateľstvo ostrova bolo ilýrske, pozostatky jeho opevnených sídiel, tzv. gradín, sa zachovali na niekoľkých miestach ostrova. Už v staroveku tu boli založené osady Cres a Osor.

Cres pôvodne tvoril so susedným ostrovom Lošinj jeden veľký ostrov s názvom Apsyrtides, najväčší ostrov na Jadrane. Už v staroveku vybudovali osadníci v najužšom mieste ostrova úzky prieplav, aby skrátili plavbu lodiam. Teraz oba ostrovy spojuje otáčavý most.

Dovolenka na ostrove Cres

Administratívnym strediskom ostrova je rovnomenne letovisko Cres. Spolu s obcou Martinšćica predstavujú jediné letoviska s možnosťou ubytovania v hoteli, ostatné miesta na ostrove sú príjemné malé osady ideálne pre odpočinok s dobrými možnosťami ubytovania v súkromí. Ostrov sa tiež pýši veľkým množstvom kempov.

Najviac obcí leží v západnej časti ostrova. Vnútrozemie je osídlené veľmi riedko. Medzi hlavné strediská ďalej patrí Porozina, Osor a Punta Križa. Príjemné miesta na rekreáciu ponúkajú osady Melin a Grabar.

Návštevníkom rozhodne odporúčame návštevu osady Lubenice, ktorá sa vypína na skalnom ostrohu nad krásnou plážou.

Prírodné bohatstvo ostrova Cres

Na ostrove Cres sú dve ornitologické rezervácie, ktoré boli zriadené na ochranu a zachovanie hniezdisk vzácneho supa bielohlavého (Gyps fulvus). Jedná sa o rezervácie Podokladi (11 km južne od mestečka Cres) a Kruna (lokalita Beli - Merag).

V Beli bolo zároveň založené jedinečné ekocentrum s útulkom pre zranených vtákov a zaujímavým sprievodným programom. Okolie je pretkané upravenými náučnými chodníkmi.

Naopak more okolo ostrovov Cres a Lošinj bolo v roku 2006 vyhlásené prvým chráneným úsekom mora so zameraním na intenzívnu ochranu kolónie delfínov skákavých (Tursiops truncatus).

Ideálny ciel dovolenky

Ostrov Cres je vďaka svojej polohe a relatívnej blízkosti ideálnym cieľom dovolenky pre milovníkov Chorvátska, ktorí chcú vyskúšať niečo nové.

Príjemné kamienkové pláže sú ideálne aj pre kúpanie s malými deťmi, prírodné bohatstvo ostrova zase ponúka dostatok výletných cieľov a neopakovateľných zážitkov.
Ostrov Cres má výborné trajektové spojenie s pevninou linkou z Poroziny do Brestove, ale tiež s ostrovom Krk linkou z Meragu. Na susedný ostrov Lošinj pohodlne dôjdete cez most v letovisku Osor.

Vyhľadávanie ubytovania

slevy FIRST
MINUTE

Na pobyty v Chorvátsku v sezóne 2023 od nás obdržíte zľavu 3 % až 5 % z celkovej sumy. (Zľava je platná do 28.02.2023).

Zľavy pre skupiny » viac

Pri objednaní pobytu v Chorvátsku jednou osobou:

 • skupina 8 – 11 osôb: zľava 20,- €
 • skupina 12 – 15 osôb: zľava 40,- €
 • skupina 16 – 20 osôb: zľava 60,- €
 • skupina 21 – 25 osôb: zľava 80,- €
 • skupina 26 – 30 osôb: zľava 120,- €
 • u skupín pre viac ako 30 osôb: zľava dohodou

Suma za pobyt musí byť hradená len cez jednu faktúru a bude vystavený len jeden voucher.

Follow us on YouTube

Prečo s nami na dovolenku?

 • Zázemie stabilnej spoločnosti
 • Rozsiahla databáza ubytovacích kapacít
 • On-line rezervácie a platba z domova
 • Viac ako 20 kritérií pre vyhľadávanie
 • Detailne spracovaná ponuka s informáciami o okolí
 • Jedinečné vyhľadávanie cez mapu Google