Croatia as never seen before Viacej o nás »

Menu

Užitočné odkazy

Poloostrov Pelješac - Južná Dalmácie

Základné informácie

Untitled Document

Polostrov Pelješac je druhým najväčším polostrovom v Chorvátsku a rozprestiera sa medzi pevninou a ostrovmi Korčula a Mljet v dĺžke viac ako 65 km.

U letoviska Ston na začiatku polostrova pripomínajú mohutné hradby slávu Dubrovníckej republiky. Tej polostrov Pelješac patril päť storočí a hral dôležitú úlohu pri jej obrane. V okolí osady Ston bola vybudovaná jedna z najväčších stredovekých pevnostných sústav v južnom prímorí.

Príroda na polostrove Pelješac

Najvyššia hora polostrova Pelješac je Sveti Ilija (zvaný tiež Hadí vrch čiže Zmijino brdo, 961 m n. m.). Jedovaté hady tu síce žijú dodnes, stiahli sa však do málo prístupných lokalít v horách. Na zlikvidovanie hadov boli na Pelješac, podobne ako na ostrov Mljet, dovezené na prelome 19. a 20. storočia promyky mungo. Počet hadov na polostrove tak výrazne poklesol.

Výnimočná vinárska oblasť

Vápencové, pomerne vysoké hrebene sa tiahnu pozdĺž pobrežia. Medzi nimi sa v strede polostrova rozkladá úrodná nížina preslávená najlepšími druhmi chorvátskej vínnej révy.

Odtiaľ pochádzajú preslávená značková vína dingač a postup. Značkový dingač patrí medzi desať najlepších odrodových vín na svete. Na ďalších miestach v okolí sa pestuje postup, aj červené víno výnimočnej kvality.

Pôvodný osídlenia

V minulých rokoch došlo k unikátnemu archeologickému objavu. V kopcoch nad letoviskom Viganj bola objavená významná ilýrska svätyna z prvého tisícročia pred Kristom. Zatiaľ nie je verejnosti prístupná, ale jedná sa o nález európskeho významu.

Nálezy z gréckeho a rímskeho obdobia sú celkom vzácne. Z předrománského obdobia pochádza niekoľko veľmi cenných kostolíkov, napr. kostol sv. Michala (Sveti Mihovil) s nádhernými freskami. Z neskorého stredoveku pochádzajú gotické františkánske kláštory v letoviskách Ston a Orebić.

Aktívna dovolenka na polostrove Pelješac

Hlavným strediskom cestovného ruchu je letovisko Orebić na južnom pobreží proti ostrovu Korčula. Je známy svojimi krásnymi plážami. Za najkrajšiu časť pobrežia polostrova Pelješac sa považuje úsek medzi letoviskami Orebić a Viganj. Veľmi peknými plážami vynikajú tiež obce Kučište a Lovište.

More v blízkosti letoviska Viganj sa považuje za najvhodnejší terén pre windsurfing. More s brakickou vodou v okolí letoviska Trpanj býva cieľom športových rybárov.

Vyhľadávanie ubytovania

slevy FIRST
MINUTE

Na pobyty v Chorvátsku v sezóne 2023 od nás obdržíte zľavu 3 % až 5 % z celkovej sumy. (Zľava je platná do 31.03.2023).

Zľavy pre skupiny » viac

Pri objednaní pobytu v Chorvátsku jednou osobou:

 • skupina 8 – 11 osôb: zľava 20,- €
 • skupina 12 – 15 osôb: zľava 40,- €
 • skupina 16 – 20 osôb: zľava 60,- €
 • skupina 21 – 25 osôb: zľava 80,- €
 • skupina 26 – 30 osôb: zľava 120,- €
 • u skupín pre viac ako 30 osôb: zľava dohodou

Suma za pobyt musí byť hradená len cez jednu faktúru a bude vystavený len jeden voucher.

Follow us on YouTube

Prečo s nami na dovolenku?

 • Zázemie stabilnej spoločnosti
 • Rozsiahla databáza ubytovacích kapacít
 • On-line rezervácie a platba z domova
 • Viac ako 20 kritérií pre vyhľadávanie
 • Detailne spracovaná ponuka s informáciami o okolí
 • Jedinečné vyhľadávanie cez mapu Google